19-22 EYLÜL 2024, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

İlk kez yapılan Türk kahvesi harmanı yarışmasında kazanan belli oldu!

Tüyap Beylikdüzü’nde 29’uncusu düzenlenen ULUSLARARASI ZUCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, bu yıl çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Fuarın sosyokültürel etkinlikleri kapsamında Türkiye’de ilk defa “Türk Kahvesinde Yeni Ufuklar Kahve Harmanları Yarışması” gerçekleştirildi. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin (TKKD) himayesi ve hakemliğinde düzenlenen etkinliğe gizlilik kuralları gereği isimleri açıklanmayan 35 farklı kahve firması en özel harmanlarıyla katılırken, yarışmanın baristalığını ise Atilla Narin üstlendi. Baristalar Derneği üyelerinden oluşan jürinin değerlendirmeleri ve oyları sonucunda 1. Türk Kahvesinde Yeni Ufuklar Kahve Harmanları Yarışması’nın galibi, Habeşistan Harar (yüzde 90) ve Brezilya Minas (yüzde 10) kahvelerinden oluşan harmanıyla Cafe Rino oldu.

Uluslararası ZUCHEX 2018’in fuar alanı içinde Kütahya Seramik sponsorluğu ile oluşturulan Kahve Meydanı’ndaki yarışmaya, Türkiye’nin lider markalarından Arzum, Korkmaz, Goldmaster, Fakir ve Sinbo kahve makineleriyle, Şekerci Cafer Erol lezzetli Türk lokumlarıyla, Abant firması da sağlıklı ve doğal sularıyla destek verdi.

Ev ve mutfak eşyaları sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren ZUCHEX 2018, sunduğu eşsiz ticaret fırsatları ve yeniliklerin yanı sıra birbirinden özel etkinliklere de ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin (TKKAD) desteği ve himayelerinde ülkemizin ilk Türk kahvesi harmanı yarışması, Zuchex 2018’de gerçekleşti. Kahve markalarının, katılımcı firmaların ve fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin finalinde Cafe Rino firması, özel harmanıyla “Altın Madalya” ile ödüllendirildi. TTKAD yönetimi, ilki Zuchex fuarında yapılan bu yarışmayı, farklı yer ve zamanlarda da tekrarlama kararı aldı.