19-22 EYLÜL 2024, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

29. Uluslararası ZUCHEX, tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırdı!

Tarsus Turkey / Life Media tarafından, Züccaciyeciler Derneği’nin (ZÜCDER) destekleriyle gerçekleştirilen 29. ULUSLARARASI ZUCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, son 28 yılın yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi rekorunu kırdı. Alternatif pazarlara açılarak yeni ihracat kanalları oluşturmak için bu fuarı yılın son fırsatı olarak gören yerli üreticiler ile dövizdeki artışı yüksek karlı satın alma avantajına dönüştürmek isteyen yabancı yatırımcılar, ZUCHEX 2018’e akın etti. Tüyap Beylikdüzü’nde 120 bin metrekare alana yayılan fuarı yurt içinden 25641, yurt dışından ise 4142 profesyonel ziyaret etti. Ev ve mutfak eşyaları sektöründen 474 firmanın katıldığı ZUCHEX’in 30’uncu buluşması 12-15 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenecek.

Uluslararası ZUCHEX 2018’i değerlendiren Tarsus Türkiye Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, organizasyon boyunca aldıkları katılımcı ve ziyaretçi geri bildirimlerine göre, her yönden oldukça faydalı bir fuarı geride bıraktıklarını söyledi. Geride kalan tüm ZUCHEX fuarlarının yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi rekorunu kırdıklarını vurgulayan Aytemur; “Bu fuar, 2018’de 4,5 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörü için umut oldu. Sektörün üzerindeki karamsar havanın dağılıp, yerini güvene ve yeni ticaret fırsatlarının heyecanına bıraktığını gördük. Biz her zaman, fuarların hitap ettikleri sektörlere iş hacmi, ticaret fırsatları ve yeni satış kanalları açara, özellikle iç piyasanın daraldığı ve ekonominin durağanlaştığı dönemlerde önemli bir can simidi olduğu vurguluyoruz. ZUCHEX 2018’de bunu birebir yaşayıp görmüş olduk. Önümüzdeki üç yılda, bu fuarda olduğu gibi yine çoğunluğu büyük satınalmacılardan oluşan yurt dışı ziyaretçi sayısını iki katına çıkarmayı ve sektöre daha fazla katma değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

2018’in öne çıkanı “inovasyon”

Sahip olduğu ürün çeşitliliği ile alanında Türkiye’nin lider, dünyanın ise dört büyüğünden birisi olan Uluslararası Zuchex’te bu yıl üreticilerin ağırlıklı olarak yeni teknolojilere yöneldiği görültü. Nano teknolojilerin kullanıldığı porselen tabaklar, sahip olduğu yenilikçi malzeme sayesinde dayanıklılığı arttırılan yemek takımları, akıllı küçük ev aletleri ve pişirme gereçleri gibi inovatif ürünler ile yenilikçi tasarımlar, Zuchex 2018’in öne çıkanları oldu.

Ticaret fuarı ve sofra kültürü ilk kez bir araya geldi!

Sofra ve mutfak eşyalarından, elektrikli ev aletlerine, çelik mutfak eşyalarından dekoratif mobilya ve ev aksesuarlarına, ev tekstilinden cam, porselen ve seramiğe, plastik ev gereçlerinden, aydınlatma ve banyo & mutfak aksesuarlarına kadar binlerce ürün ürünün sergilendiği Zuchex 2018, sofra kültürünü de fuara taşıdı. Zuchex’in ev sahipliğinde düzenlenen ülkemizin ilk Türk Kahveni Harmanı Yarışması’nda, birinciliği Habeşistan Harar (yüzde 90) ve Brezilya Minas (yüzde 10) kahvelerinden oluşan harmanıyla Cafe Rino elde etti.

Fuarın bir başka renkli etkinliği olan “En Şık Akşam Sofraları” yarışmasında Türkiye’nin popüler dekorasyon ve yemek dergilerinin yazı işleri müdürleri, yemek yazarları ve profesyonel şeflerden oluşan 7 kişilik jüri ile fuar ziyaretçilerinin oyları sonucunda “Keramika” markasının sunumu, 2018’in En Şık Akşam Sofrası seçildi.

Zuchex 2018’in fuar alanına kurulan mutfakta ise Mutfak Dostları Derneği’nin desteğiyle bu yıl ilk kez “Anadolu Tadında Lezzetler” etkinliği yapıldı. Dört gün süren organizasyonda, aralarında ünlü şefler, yemek yazarları ve bloggerların da olduğu mutfak profesyonelleri, yurt içi ve yurt dışından gelen fuar ziyaretçilerine hem Anadolu’nun yerel tariflerini anlattı hem de hünerli ellerinden çıkan lezzetleri tattırdı.